Tombolj!
Veled is előfordult már, hogy valaki vagy valami annyira felidegesített, hogy szinte fel tudtál volna robbanni a dühtől? Ne ijedj meg, ez egy természetes érzés! Sőt, időnként kifejezetten hasznos, ha kiereszted a gőzt.
Képzeld el a következő helyzetet: a barátnőd lemondja a délutáni mozit, mert tanulnia kell. Másnap viszont megtudod, hogy nem is tanult, hanem átment egy másik barátnődhöz dumálni... Nagyon mérges leszel. Ugye ismerős az érzés?
Ha harapós kedvedben vagy...
A düh alapvető emberi érzés, akárcsak a félelem és az öröm. Amikor mérges vagy, testedben stresszhormonok (pl. adrenalin) szabadulnak fel, és nő a testhőmérsékleted. Szaporábban ver a szíved, emelkedik a pulzusszámod, a pupillád kitágul, a hangod élesebb lesz. Ebben az állapotban gyakran nehezedre esik tiszta fejjel gondolkodni. De nem is kell titkolnod az érzéseidet, bátran mutasd ki ilyenkor, hogy igenis felbosszantottak!
Ha valamin felhúztad magad...
Miért fontos, hogy kiengedd a gőzt?
1. Attól, hogy elnyomod magadban az érzéseket, a problémáid nem oldódnak meg. Sőt, továbbra is nyomasztani fognak. Tehát érdemes kiadni magadból mindazt, ami nyomaszt.
2. Ha kidühöngted magad, tovább tudsz lépni! Jöhetnek az új feladatok, az új kihívások. Erősebbnek fogod érezni magad, hiszen helyére kerül mindaz, ami korábban gyötört.
3. Ellenkező esetben a megoldatlan problémáktól akár beteg is lehetsz! A nyomasztó gondolatok stresszelik az embert: sokan ilyenkor fej- vagy hasfájásra panaszkodnak.
4. A düh hamar elmúlik - szerencsére. A feszült állapot feloldódik, amint elkezdesz róla beszélni. Ha tisztáztad a félreértéseket, megnyugszol: fellélegezhetsz, hiszen kitisztultak a gondolataid.
5. Ha azonban elnyomod magadban az érzéseket, azok továbbra is benned maradnak, és később esetleg egy teljesen banális helyzetben törhetnek elő. Ilyenkor a barátaid értetlenül állnak előtted, és fogalmuk sincs, hogy mi bajod van!
6. Ha ki tudod adni a mérgedet, kiegyensúlyozottabb, elégedettebb leszel. Különben scak görgeted magad előtt a gondokat, állandóan rossz érzésed és lelkiismeret-furdalásod lesz. Egy idő után azt kérdezed magadtól: mért nem mondtam semmit? De ekkor már késő...
7. Ne játszd meg magad! Mutasd ki, hogy vagy, mit szeretsz és mit nem, és mindenki érteni fogja, mi játszódik le benned! Egyébként csak a gondolatolvasók lennének képben veled kapcsolatban... Valljuk be, kevés ilyen ember van.
Hogyan reagálj a barátod / barátnőd dühkitörésére?
1. Hagyd, hogy kitombolja magát! Ne gúnyolódj vele, mert esetleg azt érezheti, hogy nem veszed komolyan. Te valószínűleg eltúlzottnak érzed a reakcióját, de ő ezt abban a lelkiállapotban nem látja be!
2. Jobb, ha nem veszed magadra minden szavát! Dühében biztos majd a fejedhez vág egy-két sértést. Ne kezdj veszekedni vele, inkább várj, amíg csitul a haragja.
3. Ha kifüstölögte magát és lenyugodott, itt az ideje, hogy normális körülmények között még egyszer mindent átbeszéljetek! Tisztázzátok, mitől gurult be! Te voltál a hibás, vagy csak félreértés volt köztetek?
4. Ezután mondd el neki, mi nem tetszett a viselkedésében!
5 igazán bosszantó helyzet
1. Ha igazságtalanul bánnak veled, ha megvádolnak, meggyanúsítanak valamivel, amihez semmi közöd.
2. Ha a barátod hazudik neked, vagy kavar a hátad mögött, és ezt utólag, valaki mástól hallod vissza.
3. Ha másokat bántanak és megaláznak. Ha szeretnéd megvédeni, akit szeretsz, de néha tehetetlennek érzed magad.
4. Ha félsz egy helyzettől, vagy elbizonytalanodsz valamivel kapcsolatban. Például egy nehéz dolgozat előtt.
5. Ha valami nem úgy sikerül, ahogy eltervezted. Hiszen mindenki tart a kudarcoktól és a cikis helyzetektől...
|