Sportolj okosan!
Őszintén: ki ne szeretne olyan alakot, mint például Alyssa Milanóé vagy Cameron Diazé? Sokszor magunkon teszteljük egy-egy új edzésmód hatékonyságát. Az ilyen hozzáállás azonban gyakran többet árt, mint használ.
"Hiába sportoltam, az izmaim elernyednek!"
Nem igaz! Ez csak akkor fordulhat elő, ha begipszelték a karodat vagy a lábadat, és egyáltalán nem tudod mozgatni. Ha nem is sportolsz intenzíven, az izmok tömege és formája megmarad, igaz viszont, hogy a kondid nem lesz annyira jó. Tudtad, hogy a tested emlékszik” arra, hogy valamikor rendszeresen sportoltál? Ha megint elkezded a mozgást, nagyon hamar újra formás izmaid lehetnek!
"A helyes légzéssel könnyebb az edzés!"
Igaz! A helyes légzés segíti az izmok megfelelő oxigénellátását, amitől növekszik a teljesítőképességed. A lényeg, hogy mindig helyes ritmusban vedd a levegőt a gyakorlatok alatt: amikor megfeszülnek az izmaid, fújd ki a levegőt, amikor pedig elernyednek, mélyen szívd be!
"Aki többet sportol, többet ehet!"
Igaz is, meg nem is! Ha egyszer körbefutottad a háztömböt, nem vághatsz be rögtön egy hamburgert. De ha életed része a sportolás, és a kondid is megfelelő, akkor nem akarsz és nem is tudsz koplalni. Ez persze nem baj, hiszen az izmoknak szükségük van a megfelelő tápanyagokra és vitaminokra. Ráadásul, ha gyakran sportolsz, a szervezeted automatikusan gyorsabban égeti el a kalóriákat.
"Az edzésnek csak úgy van értelme, ha megizzadok!"
Nem baj! Ha a barátnőd már öt perc után csavarni tudná a pólójából az izzadságot, te pedig még fél óra elteltével is csak egy-két cseppet érzel a halántékodon, nem jelenti azt, hogy ő sokkal intenzívebben dolgozik és több kalóriát éget el. Ez alkati kérdés. Az izzadás mértékét mindenkinél a verejtékmirigyek száma és működése határozza meg.
"Több sport = nagyobb mellméret?"
Nem egészen! Az edzés nem változtathat a mellméreteden, legfeljebb a feszességén. Számtalan gyakorlat van, amely erősíti a mellizmokat. Ezeket érdemes naponta 20-szor megismételni ahhoz, hogy karban tartsd a mellizmaidat. Egy példa: állj támadóállásba, mindkét kezedbe fogj egy-egy félkilós súlyzót vagy egy-egy teli, félliteres ásványvizes üveget. Told előre-hátra magad előtt a súlyokat 20-szor!
"A sportolás megszünteti a narancsbőrt!"
Attól függ! Nem mindegy, milyen gyakorlatról van szó. Ha kifejezetten olyan gyakorlatokat végzel, amelyek a problémás részekre mennek rá, akkor valóban látványos eredményre számíthatsz. A lassú, ún. zsírégető gyakorlatok feszessebbé teszik a bőrt. Íme egy példa: feküdj oldalra könyöktámaszban! A felső lábadat kinyújtva emeld fel lassan és tartsd meg legalább 10 másodpercig! Mindkét oldalra csináld meg 10-szer a gyakorlatot.
"Egyes gyakorlatok túlságosan megterhelik a térdet!"
Nem igaz! Illetve, ha megfájdul, valamit rosszul csináltál! Ha a térdhajlításkor olyan mélyre lemész, amennyire csak bírsz, nem a térdízületeket terheled, hanem a comb- és fenékizmokat, ami kifejezetten jó! Fontos, hogy a lábad csípőszélességben legyen, a hátadat egyenesen tartsd, és a térded ne kerüljön a lábfejed vonala elé!
"A futás a legjobb fogyasztószer!"
Igaz! A kondícionáló mozgásformák, mint például a kocogás, elősegítik a combokra és a csípőre lerakódott zsírpárnák eltűnését. Ha nem vagy még elég erős, eleinte intenzív gyaloglással kezdd! Ezután jöhet a kocogás, majd szép fokozatosan a futás. De a rendszeresség itt is nagyon fontos. Ha heti két-három alkalommal rá tudod venni magad, hogy legalább 20-40 percet kocogj, akkor az eredmény látható is lesz!
"Az izmok szeretik a változatosságot!"
Igaz! Ha mindig ugyanazt csinálod, nemcsak unatkozni fogsz, hanem egy idő után szenvedni is, mert nem éred el a kívánt jó formát. Az újítás mindig jót tesz: időről időre próbálj ki újabb sportokat, változtass a gyakorlatokon, vagy egyszerűen csak csinálj többet a szokottnál! Ezzel magadat is újabb kihívások elé állítod, és lelkesebben végzed majd a feladatokat!
"A heti egy alkalom nem elég!"
Ez nem igaz! Attól függ, milyen sportról van szó. Persze a legjobb, ha hetente két-három alkalommal sportolsz valamit, de ha nem fér bele az idődbe, elég egyszer is. Ilyenkor viszont a kimaradt órákat helyettesítsd lépcsőzéssel (a liftezés helyett) és intenzív sétákkal!
|